Gordion Hotel
Onbirinci Yılını Kutluyor!

Gordion Hotel 11 yıldır sizlerle birlikte olmaktan, sizlerin hizmetinde olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyor.Bizi takip edin:

Hakkımızda

Gordion, Ankara’nın en şık ve popüler caddesi Tunalı Hilmi’yle Büklüm Sokak’ın kesiştiği yerdedir. Tüm bakanlıklar, resmi kuruluşlar, büyükelçilikler, iş merkezleri, otelimizden birkaç dakika uzaklıktadır. Otelimizden dışarı çıktığınız anda kafeler, restoranlar,  marka mağazalar, ilginç ürünlerin satıldığı pasajlar, büyük kitapçılarla dolu Tunalı Hilmi Caddesi’ndesiniz.

Akşam iş çıkış saatlerinde, Tunalı’da akan hayata kendinizi bırakmanızı, biraz bürokratik ve ciddi görünen, ama aslında ülkemizin tüm insanları gibi sıcak kanlı Ankaralı’ların, sevdikleriyle, dostlarıyla nasıl vakit geçirdiklerini gözlemlemenizi ve onların arasına karışmanızı öneririz.

Bir de bakarsınız, meğer Ankara o kadar da sıkıcı bir şehir değilmiş. Evet denizimiz yok. Pek ahım şahım doğal güzelliklerimiz de yok.  Buna karşın en az 6000 yıllık görkemli bir tarihimiz var,  pek değerini bilemesek de… “Mimari güzellik?” diye sorsanız, acaba hangi şehrimizde böyle bir güzellik kaldı?  Hal böyle olunca,  Ankaralı’lar da dostlarına ve dostluklarına sımsıkı sarılırlar.  Ankaralı olmayıp yolu bir süre bu şehre düşmüş olanlar, yaşadıkları şehirlerde Ankaralı dostları olanlar,  özellikle de bu şehirde üniversite eğitimi almış olanlar bu satırları okuyorlarsa mutlaka içtenlikle gülümseyeceklerdir.

Gordion Hotel’in Hikayesi

Gordion Hotel kapılarını 2002 de açtı. Otelimizi “Gordion” adıyla ve nitelikli bir butik otel olarak inşa etme fikri, bundan on iki yıl önce babamla Ankara’daki şirket merkezimizde sohbet ederken doğdu. O zamanlar henüz Dışişleri Bakanlığındaki kariyerinin başlangıcında olan ve Atina tayininden yeni dönmüş genç bir diplomattım. Bakanlıktaki görevimden ayrılıp özel sektörde çalışma düşüncesi ciddi ciddi kafamı kurcalıyordu. Ankara’nın merkezinde, başkentimize yaraşır, tarihimizden, kültürümüzden esinlenen, gerçekten özel bir otel inşa etme projesi o kadar heyecan vericiydi ki derhal projemizi gerçekleştirmeye koyulduk.

İngiltere’deki Glasgow Üniversitesinde yüksek lisans çalışmamı yaparken, bazı hafta sonlarında otele dönüştürülmüş şatolarda, saraylarda, kalelerde arkadaşlarla kalmaya gider, bu şatoların çevresindeki dağlarda, göl–nehir kıyılarında bol bol doğa yürüyüşü yapardık. O zamanlar bütün o muhteşem otelleri en ince detayına kadar hayranlıkla inceler, bizim ülkemizde de bizim tarihimizi, kültürümüzü yansıtan böyle oteller olması gerektiğini, otelciliğimizi tutsak alan “aynı”lıktan,  “kitsch”likten uzaklaşılarak tarihimizin zenginliğinden ilham alınması gerektiğini düşünür ve hep böyle bir otelim olmasının hayalini kurardım.

İşte hiç beklenmedik bir zamanda bu hayalimi gerçekleştirme fırsatı doğdu. 2001 ekonomik krizinin o zorlu ve kasvetli günlerinde, firma olarak büyük risk alarak 1.5 yıl gibi çok kısa bir süre içinde Gordion Hotel’i inşa ettik ve hizmete açtık. Otelin mimari projesi MRC Tasarım’ın değerli mimarları tarafından hazırlandı…

Ben de büyük bir hevesle kolları sıvayarak A’dan Z’ye tüm iç dekorasyon “konsept”ini ve otelin kurumsal kimliğini oluşturdum. Otelin odalarındaki ve salonlarındaki tüm mobilyaları, kumaşları, derileri, aydınlatma elemanlarını, duvar-yer kaplamalarını, el halılarını, gümüşleri, döküm pirinçleri, aksesuarları, bir oteli oluşturan yüzlerce dekoratif detayı, Ankara-İstanbul arasında adeta mekik dokuyarak, kitaplardan, internetten yüzlerce kaynağı tarayarak tek tek seçtim. Seçilenler, Ankara ve İstanbul’daki ünlü firmalara, Kapalıçarşı’nın tanınmış ustalarına yaptırıldı. Tüm odalarda kullanılan kumaşlar, Vakko’nun uluslararası ödüller kazanmış ve Topkapı Sarayı’nda bulunan kaftanların, tekstillerin desenlerinin stilize edilmesiyle oluşturulan görkemli Osmanlı Kumaşları Koleksiyonu’ndan seçildi…

Yıllarca İstanbul’dan, Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinden topladığım ülkemizle ilgili 16, 17 ve 18. yüzyıllara ait antika gravür ve harita koleksiyonum otelimizin duvarlarında yerlerini aldı. Yine Mülkiye’deki öğrencilik yıllarımdan beri büyük bir hevesle topladığım Osmanlı ve Cumhuriyet madalyaları ve nişanlarıyla, Avrupa ülkeleri madalya ve nişanlarından oluşan koleksiyonum daimi olarak misafirlerimizin ilgisine sunuldu. Otelin her köşesinde “Klasik” stille Osmanlı stilini harmanlayan bir ev sıcaklığını vermeye çalıştık…

İnşaatın başından sonuna kadar bir gün bile şantiyeden ayrılmayan babam, Aker Insaat A.Ş.’nin kurucusu olarak Türk inşaat sektöründeki 35 yıllık deneyiminden ve makine mühendisliğinden gelen tüm teknik birikimini Gordion Hotel’in inşaatına aktardı. Misafirlerimizin rahatı ve konforu için gerekli üstyapının ve teknik altyapının oluşturulmasını sağladı. Böylece mühendis kökenli bir baba ile Mülkiye ve “Hariciye”  kökenli bir oğlun el ele vermesiyle, teknik altyapısı mükemmel, misafirleriyle empati ve iletişim kuran, her şeyden önemlisi misafirlerimizin sözleriyle, “ruhu ve yüksek enerjisi” olan bir mekan ortaya çıktı ve kısa sürede Ankara’nın en iyi otelleri arasında yerini aldı.

Tüm misafirlerimizin Gordion Hotel’de rahat ve mutlu günler geçirmesi dileğiyle…

Tacdin Aker
Aker A.Ş.
Yön. Kur. Bşk. Yrd.